Jak čistit zuby ?

16. března 2007 v 17:27 |  Péče o zuby

Jak

I klidnému psovi bychom neměli hned při prvním čištění čistit všechny zuby najednou. Zpočátku čistíme jen nejvíce náchylné nebo postižené zuby - špičáky, stoličky, které jsou vidět hned na první pohled. Po určité době, kdy už nám pes věří a ví o co se jedná, držíme-li v ruce kartáček a pastu, začneme čistit i ostatní stoličky a později řezáky.

Zuby čistíme na klidném místě, aby se pes zbytečně nerozptyloval. Vždy postupujeme důsledně, ale jemně a trpělivě, aby se pes příště nebál. Odhrneme pysky a krouživými pohyby čistíme zuby nejdříve na jedné straně, potom na druhé. Až na konec otvíráme tlamu a čistíme špatně dostupná místa. Po prvním čištění se na některých zubech možná objeví zubní kámen. Škrabkou ho jemně odškrábneme směrem od dásně - většinou se odlupuje ve větších šupinkách. Potom zuby znovu přečistíme. Dáváme pozor, aby pes nesežvýknul omylem náš prst (stoličky u nůžkového skusu stříhají opravdu dokonale a jen lehký stisk nám může přivodit bolestivé následky).

Po čištění mohou psovi krvácet dásně (pokud jsme odstraňovali i zubní kámen), proto je na závěr potřeme navlhčeným tampónkem s např. tinkturou z šalvěje (přípravky na ošetření dásní k dostání v lékarnách) nebo peroxidem. Všechny pomůcky na čištění zubů udržujeme čisté.
Jako prevenci proti zubnímu kameni můžeme psovi podávat různé speciální kostičky na čištění zubů.

A na konec to nejdůležitější - pokud byl pes alespoň trochu hodný, vydatně ho pochválíme, tak jako při jiných úkonech.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katka Katka | Web | 16. března 2007 v 17:29 | Reagovat

ahooY rada anketuješ? :) tak sa chod kuknut na moj blog kotrý je celý o anketkáách ;) a ak budeš chciet nezabudni zanechat aj nejakýý ten komentíík dííkes páá ; )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama