Kdy čistit zuby ?

16. března 2007 v 17:25 |  Péče o zuby

Kdy

Nejdříve musíme zjistit, jestli čištění zubů pomůže nebo má pes už takový zubní kámen, že to sami nezvládneme. Máme-li dospělého psa, který není na čištění zvyklý a má zubní kámen na více zubech, raději mu necháme odtranit zubní kámen u veterináře. Ten by mu měl zuby vyčistit tak (ultrazvukem nebo mechanicky), že můžeme bez problémů začít s pravidelnou údržbou zubů - tedy po předchozí výchově (postupně ho navykáme na čištění zubů, záleží to na jeho povaze a důvěře v nás), abychom neriskovali, že nás náš vlastní pes pokouše. Výchovu neodkládáme, abychom za půl roku znovu neskončili na čištění u veterináře - tedy náš pes. Jestliže má pes na zubech žlutavý povlak, je nejvyšší čas začít s čištěním zubů. Pokud je povlak už žlutavě hnědý - to už je zubní kámen s plakem, musíme odstranit i zubní kámen. A jestli má pes už nahnědlé zuby, rozbolavělé a krvácející dásně a tím i zapáchající dech, bez prodlení spěcháme k veterináři. Tak daleko nemusíme dojít, pokud budeme psovi pravidelně zuby čistit. Až získáme potřebný grif a pes bude na čištění zvyklý, zabere nám čištění zubů jen několik minut.

Zubní kámen se nejčastěji usazuje na horních špičácích nebo posledních premolárech a prvních stoličkách. Při větším rozšíření se pak vyskytuje skoro na všech zubech včetně řezáků nebo posledních dolních stoličkách. Nejvíce trpí zubním kamenem malá a hlavně trpasličí plemena. Obecně je však péče o zuby velmi rozdílná a při tom nezáleží vůbec na věku, záleží na dispozicích psa nebo způsobu a druhu krmení (na toto mají odborníci různý názor). Přesto bychom zubům psích seniorů měli věnovat zvýšenou pozornost (opotřebené zuby, vyšší náchylnost k infekcím apod.) a podle potřeby je vodit na pravidelné prohlídky k veterináři.

Přezubeným štěňatům (samozřejmě už jsou zvyklá na otvírání tlamičky a prohlídku zubů) v začátcích přejíždíme po zubech čistým hadříkem, který si napevno přetáhneme přes ukazováček.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama