Péče o oči

16. března 2007 v 17:31 |  Péče o oči
Při denním kontaktu se psem si všímáme i stavu jeho očí. Určitě zaregistrujeme, že si pes tře oko nebo mu extrémně slzí nebo nemá z vnitřního koutku hnisavý výtok. Prohlédneme oko, jestli v něm není pes cizí tělísko, nejsou skvrny na rohovce nebo silně překrvené bělmo a spojivkový vak. U starších psů se může vyskytnout i zákal čočky. Cizí tělísko můžeme odstranit psovi sami. Podrážděné oko můžeme zkusit prokapat vhodnými kapkami (borová voda může oko někdy dráždit) nebo použít zklidňující mast (s azulénem). Nenastane li maximálně do týdne změna k lepšímu, měli bychom co nejdříve navštívit veterináře. Každopádně mu nesmíme aplikovat kapky, co nám naordinoval před půl rokem lékař, když jsme sami trpěli zánětem spojivek. Pes může mít zcela jiný problém (vada víček, alergické projevy), než zánět spojivek, nemluvě o době použitelnosti některých kapek.

Zevně - běžně odtraňujeme přebytky hlenovitého sekretu - tzv. ospalky, které se shromažďují ve vnitřním koutku oka. Použijeme k tomu např. jemný hadřík, buničitý kousek vaty nebo papírový kapesníček. Ten zlehka namočíme např. do čisté vody, fyziologického roztoku, oční vody nebo heřmánkového odvaru a opatrně setřeme ve směru od oka, abychom ho nepoškodili.

Vnitřně - odtraňujeme cizí tělíska v oku, která většinou končí ve spojivkovém vaku, ideálně ve vnitřním koutku. Upozorní nás na to pes, kterému slzí oko nebo si ho usilovně tře tlapou.

Než začneme oči psovi ošetřovat (kapání, aplikace masti atd.) musíme zhodnotit, jak moc si pes nechá tuto manipulaci líbit a jestli ho zvládneme tak, abychom mu neublížili. Podle toho si pak na pomoc raději přizveme pomocníka, který pejska podrží respektive jeho hlavu. Není-li nikdo po ruce, tak alespoň posadíme velkého psa do kouta nebo opřeme o sebe a uklidníme ho. Malého postavíme na vyvýšené místo, kde se většina psů cítí méně jistá a nekladou tak velký odpor.
Do kapátka nebo stříkačky (bez jehly) si předem nachystáme vyplachovací kapalinu (čistá voda, oční voda). Potom prsty uchopíme víčko, odtáhneme jej a tím obnažíme spojivkový vak, který prohlédneme (jemně a rychle, aby to psa nepřestalo bavit) a od vnějšího koutku vstříkneme kapalinu. Přičemž hrot kapátka (ale i jiné aplikované masti) nesmíme držet přímo proti oku. Musíme počítat s tím, že se i klidný pes může pohnout (kapky jsou studené) a o hrot se zranit. Tekutina by měla nežádoucí element z oka odplavit. Toto můžeme podle potřeby opakovat i několikrát.
Na závěr můžeme do spojivkového vaku vstříknout trochu zklidňující oční masti (tuba musí mít trubičku ústí vždy čistou, totéž platí o stříkačce nebo kapkách). Psovi na chvíli podržíme zavřené oko, aby se mast (kapky) měla čas trochu vstřebat. U lymfatických plemen, kde bývá dolní spojivkový vak více odkrytý a tím odhalený vnějším vlivům, můžeme zklidňující mast používat častěji - asi 1× za týden, když se pes pohyboval v prašném prostředí apod.
Přebytečné kapky či mast, zejména u plemen se světlou srstí, pod okem pečlivě utřeme např. smotkem vaty, jinak srst na tomto místě časem zhnědne.

Mezi prevenci v péči o oči také patří péče o srst okolo očí u dlouhosrstých plemen. Dlouhá srst nepříjemně oko dráždí, pes je nervózní, protože je mu to nepříjemné a také špatně vidí (od toho se mohou odvíjet i problémy s poslušností). V horším případě si může v důsledku špatné orientace přivodit i úraz. Hlavně u plemen s mělce posazenýma očima (mops, grifonek), psa zbytečně nevláčíme např. v nízkém křovinatém porostu a dáváme pozor na psy, kteří své psí kamarády rádi plácají tlapkami, aby pejskovi oko nevydrápli (to se týká hlavně hravých štěňat).
Pokud nechceme, aby pes nosil "culíka" musíme tuto srst udržovat krátkou. Někdy to není možné (požadavky na úpravu srsti pro výstavy) a tak musíme sáhnout po vhodných gumičkách, které dobře drží, ale při sundávání se do nich srst nenamotává (speciální gumičky - dnes už běžně k dostání v obchodech pro psy).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marť@ Marť@ | E-mail | Web | 16. března 2007 v 17:37 | Reagovat

U mě na blogu je bleskovka...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama