Venčení psa (Během procházky jej může pán vychovávat i cvičit)

14. března 2007 v 19:04 |  Venčení psa

Venčení nepředstavuje pro psa pouze možnost vykonat své přirozené potřeby.

Setká-li se mladý pes s jinými psy, zpravidla dává najevo radost. Dospělí jedinci se ke štěňatům obyčejně chovají shovívavě.

Ale štěně roste a někdy dochází i k vyjasňování vzájemných vztahů pomocí zubů. Tehdy chovatelé mohou využít svého vůdčího postavení a rváče od sebe odtrhnout. Zde je třeba s majitelem druhého psa současně uchopit rváče za ocasy nebo za zadní nohy a táhnout na opačné strany, čímž je od sebe oddělíme. Abychom předešli pokousání, uchopíme psy za obojek a připneme na vodítko.
Totéž může udělat i jeden z majitelů, pokud druhý není nablízku. Aby psy od sebe roztrhl, musí uchopit za ocas nebo nohy právě toho psa, který má převahu a odhodit ho co nejdál. Pokud je to váš pes, který vítězí, je třeba ho připnout na vodítko, aby druhý pes mohl utéct. Je-li slabším v souboji váš pes, trvá nebezpečí napadení druhým psem dokonce i tehdy, když jej máte na vodítku. Cizího psa lze též uklidnit silným, hlasitým křikem.

Na ulici na psa čekají denně překvapení, na která reaguje v souladu se svými instinkty, reflexy a zkušenostmi. Abychom se vyhnuli nežádoucím stresům a jejich fyzickým a psychickým následkům, musíme být maximálně pozorní a opatrní. Totéž platí i pro dobře vycvičené psy. Pes musí jít po ulici vždy na vodítku.

Venčení nepředstavuje pro psa pouze možnost vykonat své přirozené potřeby. Během procházky jej může pán vychovávat i cvičit. Trénink má velký význam pro jeho správný tělesný rozvoj. Je důležité pamatovat na to, že pro psy je přínosem navzájem se potkávat.

Procházka by se měla měřit ne v hodinách, ale v kilometrech. Dobrému tréninku prospívají např. výlety na kole (pes však musí svému pánovi lehkým klusem stačit). V teplých dnech je zvířatům jakékoliv velikosti prospěšné plavání. Aby si pes zvykl na vodu (nelze jej nutit), musí ho pán přilákat např. tím, že odbíhá od psa a na mělčině si hraje s nějakým předmětem.
Používá se také napodobovacích metod, kdy si pes hraje ve vodě s ostatními psy.

Okusuje-li pes doma nábytek nebo jiné věci, znamená to, že na procházkách nevynakládá dost energie.

Správný kontakt spočívá v umění pána vzbudit u psa zájem o svou osobu. Jde o to, ho s činnostmi a povely seznamovat zábavnou formou. Největší zájem obvykle u pejsků vyvolávají pohybové hry, a to s jakýmkoliv předmětem (hračka, kolík, míč), nebo např. běh opačným směrem. Pán se schová (pejska ovšem sleduje, aby se neztratil), a když ho pes najde, dává mu gesty i intonací hlasu najevo svoji radost. Při hře se člověk stává partnerem psa a musí mu ukázat, že mu pejsek přináší potěšení.
Abychom v psovi vzbudili zájem o hru s libovolnou věcí, můžeme použít metodu oživení nehybného předmětu: strkáme do něj nohou, vyhazujeme, pohybujeme jím a tím vtahujeme psa do hry.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aneta Aneta | E-mail | 19. června 2008 v 10:57 | Reagovat

Ahoj mohla bys sem vložit nějaký obrázky malých psů ?a nebo víš co? co kdybyses mi ozvala na emailů hm?zzatím páá...Těším se Anet

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama