Vše o štěněti - 2. část

14. března 2007 v 17:42 |  Rady chovatelům psů - štěně a vše o něm
Výchova k poslušnosti
Již ve věku 6 - 8 týdnů se štěně může naučit vykonávat jednoduché povely. Do výcviku by se měli zapojit všichni členové rodiny a používat stejné příkazy. Pokaždé, když štěně splní povel, jej pochvalte a odměňte, ale nikdy ho za neuposlechnutí netrestejte, protože nebude vědět, za co je trestáno. Nejlepší je používat jako povely jednoduchá slova obsahující samohlásky jako - sedni, lehni, k noze a zůstaň.Nikdy neposílejte psa za trest do jeho pelechu, protože by za chvíli přestal svůj pelíšek rád. Pokud štěně udělá v bytě loužičku, nemyjte plochu čistícími prostředky s obsahem čpavku, protože jejich pach je podobný pachu moči a štěně by tak mohlo použít stejné místo znovu. Abyste pomohli štěněti pochopit jeho místo v domácnosti, vítejte se při příchodu domů nejprve s lidskými členy rodiny.

Výchova k čistotnosti v domě
Malá štěňátka mají velice častou potřebu vyměšování. Brzy se naučíte rozlišovat jejich výmluvné signály: štěně obchází kolem do kolečka, sedí u dveří nebo se na Vás výmluvně dívá. Jakmile si tohoto všimnete, vezměte štěně a podložte pod něj noviny. Postupně přemísťujte noviny směrem ke dveřím, až je vystrčíte ven. Štěně musíte brát na zvolené místo několikrát denně: ráno těsně po probuzení, po krmení, po probuzení během dne a těsně před uložením ke spánku. Pes brzy začne na toto místo chodit sám. Můžete také psa naučit, aby se venčil na příkaz. Musíte si vytvořit zvláštní povel, který použijete pokaždé, když uvidíte, že se štěně chystá udělat potřebu. Když to udělá na správném místě, okamžitě ho pochvalte. Nikdy netrestejte psa za to, že udělá loužičku nebo hromádku na zakázaném místě, neboť si nespojí trest se skutkem.

Výživa Vašeho štěněte
Vaše štěně spálí během prvních měsíců života překvapující množství energie, proto je důležité zajistit, aby dostalo vyváženou výživu. Pro srovnání, štěně během prvního roku vyroste jako dítě během 14 let. Různá plemena mají různé růstové křivky, proto by měl výběr krmení odpovídat plemeni a velikosti štěněte. Výběr nejlepšího krmení je klíčem k umožnění dlouhodobého a zdravého života.

Jak správně krmit ?
Uvažujeme-li o způsobech přípravy a podávání stravy štěněti a později i dospělému zvířeti, přicházejí v úvahu tři typy krmení:
- Vařená strava připravená speciálně pro psa,
- Hotová kompletní krmiva,
- Zbytky jídla pro rodinu - v žádném případě nepatří do jídelníčku štěněte !

Sestavit optimální krmnou dávku v domácích podmínkách sice lze, ale není to snadné. Jistě existuje mnoho psích šampiónů, krmených dle osvědčených domácích receptur. Na druhé straně poznatky o výživě psů již pokročily natolik, že sestavit optimální krmnou dávku v domácích podmínkách vyžaduje spoustu času a odborných vědomostí. Po praktikování tohoto způsobu výživy je třeba se předem seznámit s nutričními požadavky Vašeho zvířete a prostudovat si tabulky biologických a kalorických hodnot potravin. Pouze kombinací různých surovin ( masa a vedlejších živočišných produktů, příloh - těstovin, rýže, ovesných vloček, zeleniny, vajec a mléčných výrobků) můžete vytvořit plnohodnotné krmivo. Zastoupení jednotlivých živin v potravinách je však poměrně nevyrovnané, jejich kalorická hodnota navíc kolísá podle způsobu tepelné úpravy.

Výzkum a vývoj pracuje za Vás
Sestavení krmné dávky je tedy pro laika už na první pohled nelehký problém. V současné době však existuje řešení pomocí komerčních produktů renomovaných firem, kde se složitými otázkami výživy zabývají týmy veterinářů a specialistů. Taková psí potrava je z hlediska nutriční hodnoty vyvážená, tj. garantuje patřičné množství vitamínů, minerálních látek i jednotlivých živin v poměru k jejich energetické hodnotě.

Hotová průmyslová krmiva se dělí na kompletní a doplňková. Toto rozdělení vypovídá o tom, k čemu je krmivo určeno - buď jako úplná krmná dávka, nebo jako doplněk k jinému druhu potravy. Speciální postavení mají klinické veterinární diety, které jsou určeny pro nemocná zvířata.

Jak vybrat správné krmivo ?
- kupujte pouze krmiva v originálním obalu,
- na obalu mají být uvedeny informace o přesném složení krmiva včetně obsahu jednotlivých živin,
- vyberte si krmivo odpovídající požadavkům Vašeho psa,
- zkontrolujte dobu trvanlivosti,
- nakupujte raději krmiva od renomovaných výrobců, kde je záruka dodržení kvality,
- vyhýbejte se extrémně levným výrobkům.

Pamatujte, že pouze vyvážená krmná dávka se všemi živinami zajišťuje zdraví a svěžest Vašeho psa, že zárukou optimálního obsahu živin jsou kvalitní kompletní krmiva, že pes není člověk - naše jídlo mu neprospívá, že nejlepším kritériem pro posouzení správné krmné dávky je zdraví a vzhled Vašeho psa !

Psi a zákon
Podle zákona zodpovídá majitel psa za veškeré škody, které pes způsobí, i za případy, kdy pes pokouše jiného člověka. Člověk vedoucí psa musí dodržovat veškerá přiměřená bezpečnostní opatření, která v souladu s podrobnými zákony znamenají, že pes musí být na vodítku.Zodpovědný majitel dokáže ve většině případů předejít jakékoli případné škodě.

Budete-li dodržovat následující pravidla,bude Vám vlastnictví psa přinášet jen potěšení:

- naučte psa povely, díky nimž na ním budete mít kontrolu za každých okolností,

- musíte-li odjet, zajistěte pro psa náležitou péči

- nikdy nenechte psa pobíhat bez dozoru,

- v blízkosti silnice a usedlostí chovajících hospodářská zvířata veďte psa na vodítku stejně jako ve všech místech označeným příslušným příkazem,

- nenechte psa znečišťovat hromádkami chodníky, trávníky, zahrady ani dětská hřiště - vždy po svém psovi uklízejte,

- nenechte svého psa, aby obtěžoval sousedy hlučným chováním,

- snažte se, aby pes nezůstal příliš dlouho o samotě,

- nikdy neberte psa do obchodů s potravinami,

- udržujte kůži Vašeho psa v čistotě a v dobrém stavu,

- přihlaste svého psa ihned u veterináře, nečekejte, až bude potřebovat naléhavou pomoc,

- pokud neplánujete využít psa na chov, informujte se u veterináře o možnosti kastrace,

- pes musí dostávat krmivo a vodu pouze do svých vlastních misek, které je třeba pravidelně mýt a skladovat jinde než nádobí pro lidské členy rodiny

- je dobré znát podrobný popis Vašeho psa pro případ , že by se ztratil

Štěně v novém domově
První dny v novém domově, společně ve Vaší blízkosti, jsou pro další vývoj nejdůležitější. Ujistěte se, že mu poskytujete dostatek pozornosti a péče. Přineste jej do nové domáctnosti tehdy, kdy zde není mnoho lidí, nechejte štěně, ať si vše samo prohlédne. Štěně může první dny trpět pocitem odloučenosti od matky a sourozenců, je dobré u něj zůstat co nejvíce, neopouštějte jej na delší dobu. Štěněti připravte teplý košík nebo pelíšek na místě, kde není průvan. Uvnitř by měla být deka, která se dá snadno vyprat.

Přátelství se psem mnohdy představuje jeden z nejcennějších vztahů. Velmi podstatným faktorem, který příznivě ovlivňuje toto partnerství, je správné porozumění nárokům a potřebám Vašeho psa. I výživa představuje nedílnou součást péče o psího kamaráda.

Se štěňátkem od CHS obdržíte
- průkaz původu
- mezinárodní očkovací průkaz
- CD s fotografiemi štěňátek, popř. jejich rodičů a dalších příbuzných, povídání o tom, jak se o štěňátko starat
- kvalitní granule zn. Ekanuba, kterými byla štěňátka krmena, dárek od firmy Eukanuba, brožuru o tom, jak pečovat o pejska , slevový kupon na nákup krmení zn. Eukanuba,kupon na instruktážní videokazetu o výchově a výcviku štěněte
- možnou kupní smlouvu
- štěňátka budou očkovaná aodčervená a budou mít tetování
- samozřejmostí je chovatelský servis a stálý kontakt s chovatelem

Proč štěňátko s průkazem původu
Průkaz původu je dokladem o tom, že předkové Vašeho štěňátka splnili všechny podmínky chovnosti, mezi které patří nejen exteriér, ale především zdravotní prověření, zejména na DKK a ověření povahy, ale hlavně, aby Vám z roztomilého štěňátka opravdu vyrostl zlatý retriever,

Mnoho lidí si toto plemeno vybere právě kvůli jeho úžasným povahovým vlastnostem, jako milého společníka, pomocníka a kamaráda pro děti, který se snese s ostatními psy i jinými domácími mazlíčky. Povaha zlatého retrievera se před zařazením do chovu ověřuje jednak samostatnou disciplínou "ověření povahy" v rámci zkoušek OVVR, nutných k uchovnění a pak také na každé výstavě, které se pes musí minimálně 2x zúčastnit.

Velice důležité je zdravotní ověření nutné k uchovnění. Zlatý retriever, stejně jako ostatní velká plemena psů, trpí dědičnými onemocněními kloubů, mezi které mimo jiné patří DKK a DLK.

V Čechách je zatím povinné jen vyšetření na DKK. Z chovu jsou vyloučeni jedinci se střední a těžkou dysplazií . I ten kdo chce pejska jen jako kamaráda na mazlení, chce mít pejska zdravého. Ani u štěňátka s průkazem původu není nikdy stoprocentní jistota, že se mu tato onemocnění vyhnou, ale tato rizika jsou u něj omezena na minimum.

Průkaz původu Vás k ničemu nezavazuje, jestli budete chodit na výstavy, nebo připravovat svého psa na zkoušky, je Vaše záležitost. Průkaz původu Vám garantuje původ Vašeho pejska a to, že jeho předkové splnili exteriérové, povahové a zdravotní podmínky pro zařazení do chovu. Umožní Vám v případě zájmu účast na výstavách a loveckých zkouškách, dále můžete být členy klubů, a to:

V průkaze původu máte jméno chovatele, na kterého se můžete kdykoliv obrátit !

Nejčastější "důvody" proč štěně nemá průkaz původu:

Jeden z častých "argumentů" proč štěně nemá PP je, že vrh byl příliš početný a tohle štěně už PP nemohlo dostat. Je to lež, u retrieverů není nijak omezen počet štěňat ve vrhu a všechna narozená štěňata dostanou z Plemenné knihy v Praze průkaz původu.

Z nejčastějších důvodů neuchovnění uvádějí tito "chovatelé" , že nemají rádi výstavy a nemají čas psa připravit na OVVR. Výstavy na uchovnění jsou potřeba pouze dvě a co si myslet o chovateli, který není ochoten obětovat pouhé dva dny pro svého psa? Zkoušky OVVR mají prokázat vrozené vlohy a je k nim zapotřebí pouze základní výcvik, který by měl absolvovat úplně každý pes. Stačí aby se mu chovatel trochu věnoval a naučil ho poslušnosti. Opět se jedná o to, věnovat svůj čas psovi, kterého výcvik baví a má z práce radost. Pak zůstává otázkou, proč tito "chovatelé" na základní výcvik a výstavy čas nemají a na štěňátka si čas udělat mohou ?

Ve skutečnosti jsou pravcděpodobně nejčastější příčinou neuchovnění střední nebo silná DKK, jejíž dědičnost je jasně prokázána. Rodiče s dysplazií mají větší pravděpodobnost, že jejich potomci budou stejně postižení.

Dalšími příčinami neuchovnění jsou povahové vady - agresivita nebo bázlivost, které jsou také ve velké míře přenášeny na potomky, anebo hrubé vady exteriéru. Mezi ty patří také dědičné defekty jako je chudozubost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 monika monika | 22. prosince 2008 v 11:02 | Reagovat

tady informací.......:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama